Za malu Lenku!
Lenka Ljubisavljević je rođena 19.11.2019. godine u 37. gestacijskoj nedelji zakazanim carskim rezom i na rođenju dobija ocenu 9.
Od početka je bila mirna i slabo je napredovala u težini. Nakon navršenih 6. meseci majka primećuje da Lenka nepravilno sedi pri hranjenu i insistira da dete pregleda doktor fizikalne medicine. Nakon pregleda konstatovana je funkcionalna skolioza kičmenog stuba.
Tada roditelji kreću u iscrpne analize i nakon urađenog magneta glave se postavlja njena druga dijagnoza : Malformacija mozga - pahigirija sa frontalnom lizencefalijom. Radiolog konstatuje da je Lenkin mozak stao u razvoju u gestacijskom periodu i da je genetika najčešći uzrok ovog stanja.
Deca sa ovim stanjem imaju epilepsiju, skraćen životni vek, nikada ne prohodaju i ne progovore, imaju problema sa gutanjem i prati ih teška mentalna retardacija. Ubrzo, zbog slabog napredovanja i rasta Lenka dobija još jednu dijagnozu- Mikrocefalija.
Posle prvobitnog šoka roditelji primećuju da se njihovo dete po mnogo čemu razlikuje od dijagnoza koje su joj dodeljene. Ona se raduje roditeljima i bratu, izgovara slogove, aktivno se igra igračkama i prati pogledom. Takođe, ona još uvek nema epilepsiju koja je gotovo obavezan pratilac ovog stanja. Iako Lenka ima nezrelost očnih nerava naučila je da funkcioniše uz pomoć zvuka jer su joj slušni putevi čudom, prema rečima lekara, potpuno očuvani.
Po dobijanju dijagnoza sa njenih 12 meseci roditelji kreću sa iscrpnim vežbama. Tada Lenka nije mogla još uvek da sedi. Do danas, sa nepune dve i po godine, Lenka je postigla fenomenalne rezultate za njeno stanje. Ona sada sedi, puzi, diže se u visoko klečeći položaj i pruža korake pri pridržavanju. Uvedena joj je čvrsta hrana i javljaju se prvi znaci svesnosti. Na žalost, mikrocefalija preti da poništi postignute rezultate te je neophodna konstantna stimulacija razvoja kroz defektološke i logopedske tretmane, radne terapije, kao i kroz fizikalne vežbe i senzornu integraciju.
Da bi se izvukao Lenkin maksimum potreban je kontinuirani rad koji iziskuje mnogo novca a roditelji su do sada iscrpeli sve resurse i ovim putem se obraćaju svim humanim ljudima da im pomognu.
Sredstva su joj potrebna za lekove, suplemente, intenzivne fizikalne tretmane, specijalističke preglede, laboratorijske analize, logopedske i defektološke tretmane, oprema za vežbanje u kućnim uslovima, terapije matičnim ćelijama, tretmane kiseonikom u hiperbaričnoj komori, kao i za putne troškove.
Cilj projekta
Cilj nam je da prikupimo što više sredstava za nastavak lečenja Lenke Ljubisavljević. Svaki je prilog dobrodošao. Takođe, sredstva je moguće donirati i u Džez kafe-u, gde je Fondacija Iskorak postavila kutiju za doniranje sredstava.
Donirajte
Pokretač inicijative:
Fondacija Iskorak
7. septembra br.2
Autentičnost i verodostojnost:
Za autentičnost i verodostojnost lokalnih inicijativa koje prikupljaju sredstva putem ove platforme garantuje Fondacija Iskorak.